Zakaz spalania (śmieci) odpadów na nieruchomościach, w tym do celów grzewczych.
Przepisy ustawy o odpadach wskazują jednoznacznie, że spalanie śmieci (odpadów) może odbywać się tylko w spalarniach. Osoba, która termicznie przekształca odpady poza miejscem do tego wyznaczonym, mogą narazić się na konsekwencje przewidziane w przepisach szczegółowych m.in. karze grzywny (termiczne przekształcanie odpadów może być prowadzone wyłącznie w spalarniach odpadów przywołanej ustawy).
Jeżeli natomiast w wyniku spalania poza spalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 kodeksu karnego.
Spalanie odpadów nie pomaga zaoszczędzić na kosztach paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domu, a może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów. Naszym celem jest wskazanie prawidłowego sposobu postępowania z odpadami, uświadomienie konsekwencji, jakie wiążą się ze spalaniem odpadów, co pozwoli na uniknięcie sankcji i przyczyni się do poprawy stanu powietrza w naszej gminie.
Piece domowe nie są przystosowane do spalania odpadów, co powoduje, że emitowane są zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Zbyt niska temperatura spalania sprzyja powstawaniu pyłów, tlenku węgla, kwaśnych aerozoli oraz trwałych zanieczyszczeń organicznych. Szkodliwość tych substancji dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z tzw. źródeł niskiej emisji (niskich kominów domostw) lub bezpośrednio przy ziemi (w przypadku spalania odpadów na wolnym powietrzu. Skutkiem tego jest lokalny wzrost zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Substancje te gromadzą się wokół naszych domów i powodują choroby układu oddechowego, niewydolność krążenia, zaostrzenie alergii i uszkodzenie organów wewnętrznych. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze.
Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów prawa regulujących kwestie palenia śmieci i odpadów.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1587)
2. Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 399).
3. Uchwała Nr XLII/357/22 rady gminy Bledzew z dnia 29 grudnia 2022r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Bledzew (Dz. Urz. Woj. Lub. Z 10stycznia 2023r. poz. 84)